Motala AIFs inomhustävling
Upphovsrätt: Motala AIF Friidrottsklubb
Inlägg
Motala AIFs inomhustävling
Motala AIFs inomhustävling Team Sportia spelen avgjordes förra helgen med ca 200 deltagare och många av föreningens ungdomar fick chans att visa upp sig på hemmaplan och med fina resultat ! På bilden ses några av klubbens framgångsrika 13åringar som tog en trippelseger i kula (Malva Axén 1a, Nora Malmgren 2a och Ida Kindbom 3a) Lina Ånstad segrade i samma klass i både tresteg och 60m och Emma Hjelm tog hem segern i F13 höjd.

I 17års klassen tog Joel Rydoff en trippelseger på 60m, 200m och längdhopp, Isak Selin tog en dubbel i P13klassen genom att vinna både 200m och 800m och Lucas Pilemalm segrade i samma klass längdhopp.

Moa Kindbom tog en dubbelseger i F11klassen genom att vinna 600m och höjd, Ester Björck segrade i det kvinnliga 200m loppet och Johanna Wirebro i F17 kula, samt givetvis en mängd andra härliga prestationer av alla ungdomar som hade en toppendag i Team Sportia hallen i Motala.

Motala AIF Friidrottsklubb
Supporter, Motala AIF Friidrottsklubb
2018-02-23 | 13:45
Kommentera
0 Kommentarer
loading...